Czym pomalować progi w samochodzie?
Progi to jeden z bardziej istotnych elementów każdego samochodu, nie tylko osobowego. Ich kondycja jest bardzo często sprawdzana podczas oględzin auta, gdyż to właśnie progi utrzymują prawidłową konstrukcję pojazdu. Co jeśli na progach znajdzie się rdza? Czym je odmalować i jak poradzić sobie z korozją na progach samochodowych? W tekście znajdziesz odpowiedź na te pytania.
Progi samochodowe — znaczenie dla samochodu
Progi samochodowe możemy podzielić na trzy części. Widoczne są tylko progi zewnętrzne. Chronią one elementy z części środkowej oraz wewnętrznej karoserii auta przed dostawaniem się wilgoci. Ponadto uzupełnia budowę drzwi, więc ma też funkcję estetyczną. Dużo większe znaczenie ma próg środkowy oraz wewnętrzny.
Środkowy odpowiada za utrzymywanie karoserii w prawidłowym miejscu, uniemożliwiając jej wygięcie. Ponadto wypełnia dziury w niej, dzięki czemu do wnętrza auta nie dostają się zanieczyszczenia, czy spaliny.
Najważniejszy dla auta jest próg wewnętrzny. Jest on niezbędny do utrzymania bezpieczeństwa strukturalnego całej konstrukcji. Jego przegnicie, czy uszkodzenie jest niezwykle niebezpieczne. Jeśli auto ma osłabiony próg wewnętrzny, uderzenie boczne może oznaczać nawet rozerwanie samochodu na pół. Dlatego progi są tak istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, trwałości i estetyki samochodu osobowego.
Jak dbać o progi samochodowe?
Zacznijmy od profilaktyki. Co zrobić, by utrzymać progi samochodowe w lepszej kondycji? Przede wszystkim samochód należy regularne myć. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym. Usunięcie nadmiaru kurzu, piachu czy śniegu zmieszanego z solą z progów pozwoli zachować je w lepszym stanie. Zanieczyszczenia ułatwiają korozji wejście w strukturę auta, przez co ta szybciej się rozwija.
Można zamontować dodatkowe nakładki na progi samochodowe zewnętrzne. Ich użycie pozwoli na odcięcie progów od przynajmniej części zanieczyszczeń, czekających na drodze. To sprawi z kolei, że te będą dłużej wolne od rdzy. Niektórzy stosują też różnego rodzaju taśmy na progi samochodowe. One również pozwalają na oddzielenie ich od czynników zewnętrznych. Wśród innych rozwiązań warto też wspomnieć o takich jak:
- naklejki na progi samochodowe,
- osłony na progi samochodowe.
Jak usunąć rdzę z progów samochodowych?
Co, gdy rdza pojawi się na powierzchni progu? Przede wszystkim z korozją trzeba poradzić sobie jak najszybciej. Tylko w ten sposób można zredukować ryzyko, że nie zajmie ona całego progu, a także okolicznych elementów podwozia. Co zrobić w przypadku delikatnego rdzawego nalotu?
Gdy na progu pojawia się rdzawy nalot, trzeba zacząć od dokładnego umycia elementu. Następnie musimy zabezpieczyć okoliczne elementy i przejść do usuwania korozji. W tym celu najlepiej sprawdzi się szlifierka kątowa lub papier ścierny. Po usunięciu rdzawego nalotu warto dodatkowo zastosować neutralizator rdzy, który usunie wszelkie resztki i dodatkowo zabezpieczy próg. Następnie pora na malowanie za pomocą podkładu epoksydowego, akrylowego, bazy i lakieru. Podobnie należy postępować w przypadku pęcherzy.
Gorzej, jeśli próg ma niewielkie dziury. Wszelkie ubytki oznaczają, że element trzeba dodatkowo załatać. Sam początek jest podobny do usuwania rdzawego nalotu. Próg trzeba oczyścić, a korozję dokładnie zeszlifować. Dodatkowo nie obędzie się bez załatania za pomocą np. szpachli wzmocnionej włóknem szklanym. Po zamalowaniu całego elementu próg będzie dobrze zabezpieczony przed korozją.
Co gdy próg jest mocno podziurawiony przez rdzę? W takiej sytuacji samo oczyszczenie i pomalowanie nie wystarczy. Potrzebny będzie kompletny zestaw naprawczy do progów samochodowych.
Po pierwsze, progi trzeba kompletnie wyciąć i upewnić się, czy korozja na przeszła na inne elementy karoserii. Jeśli tak się stało, musimy usunąć z nich rdzę w taki sam sposób jak w przypadku lekkiego nalotu na progu. Następnie trzeba przejść do wycięcia starego elementu. Tylko w ten sposób będziemy w stanie poradzić sobie z korozją.
W miejsce starego progu trzeba wspawać nowe reperaturki. Dobrze wykonany spaw sprawi, że wytrzymałość elementu nie zmniejszy się względem oryginalnego, mocowanego jeszcze w fabryce. Po zamontowaniu reperaturek czas na malowanie progów w samochodzie. Do tego wystarczy dobry pokład epoksydowy, a następnie tradycyjne pomalowanie zgodne ze sztuką lakierniczą.
Malowanie progów — prosty zabieg o dużym znaczeniu dla estetyki
Malowanie progów samochodów sprayem to zabieg, który pozwala wydłużyć żywotność samochodu oraz zadbać jego estetykę. Rdza z progów bardzo szybko się rozprzestrzenia i może objąć np. drzwi. Dlatego warto zdecydować się na dobre zabezpieczenie i malowanie progów barankiem lub innym preparatem chroniącym przed korozją.
Jak wykonać malowanie samodzielnie? Przede wszystkim auto warto podnieść lub umieścić nad kanałem. Ułatwi to dalszą pracę z progami. Następnie przechodzimy do dokładnego umycia i oczyszczenia ich ze wszelkich zanieczyszczeń. Potem konieczne będzie zdarcie poprzedniej powłoki zabezpieczającej. Do tego posłuży druciak, papier ścierny lub szlifierka kątowa. Zastosowanie szlifierki z papierem ściernym przyspieszy cały proces.
Oczyszczone progi ponownie trzeba wyczyścić po to, by ich powierzchnia była wolna od zabrudzeń, kurzu czy pozostałości starej powłoki. Wtedy można dopiero przejść do właściwego malowania. Jako pierwszy na próg powinien trafić podkład epoksydowy. Po pokryciu go można użyć podkładu akrylowego.
Jeśli odmalowana powierzchnia jest widoczna z zewnątrz, dodatkowo można pomalować ją bazą w kolorze karoserii samochodu. W przypadku wewnętrznych części wystarczy zabezpieczający lakier bezbarwny, który stworzy trwałą powłokę chroniącą blachę przed działaniem zewnętrznych czynników.
Ile kosztuje malowanie progów samochodowych?
Ile kosztuje malowanie progów samochodowych? Cena zależy od wielu czynników. Najtańsze będzie pomalowanie progu, czyli samego elementu schowanego pod spodem auta, który jest elementem konstrukcji podwozia. Taka czynność jest prostsza, gdyż nie wymaga zastosowania bazy w kolorze auta.
Gorzej, gdy chcemy zdecydować się na kompleksowe malowanie progów. Cena za pomalowanie zewnętrznego progu będzie wyższa, gdyż wymaga m.in. dopasowania idealnego koloru. Jest też bardziej czasochłonna, a co za tym idzie lakiernik, wystawi wyższy rachunek. Nie można zapominać o tym, że profesjonalne malowanie progów wymaga specjalistycznego sprzętu. Dlatego lakiernicy żądają wysokich cen, a kierowcy nie powinni unikać ich usług.
Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.