Jak wyczyścić filtr powietrza w samochodzie?
Filtr powietrza odpowiada za oczyszczanie powietrza, tworzącego mieszankę paliwowo-powietrzną, z zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces spalania. Z tego powodu z czasem ulega zużyciu ze względu na brud osadzający się na jego powierzchni. Czy w takiej sytuacji można go wyczyścić? Jak należy czyścić filtr powietrza? Czy stosować środek czyszczący? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Źródło: pexels.com
Czy czyszczenie filtrów powietrza w samochodzie to dobry pomysł?
Czyszczenie filtra powietrza w teorii miałoby pozwolić na usunięciu kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które zebrały się na jego powierzchni. Usunięcie ich sprężonym powietrzem lub za pomocą odkurzacza nie należy do najlepszych pomysłów. Taki proces może bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia filtra powietrza i sprawić, że stanie się on bezużyteczny.
Filtr powietrza, po oczyszczeniu sprężonym powietrzem zatraci swoje zdolności filtracyjne. Potraktowanie jego powierzchni strumieniem powietrza (szczególnie pod ciśnieniem) może też doprowadzić do trwałego uszkodzenia membrany filtracyjnej. Jest to o tyle istotne, że odpowiada ona za usuwanie zanieczyszczeń niepożądanych w komorze spalania. Ponadto może doprowadzić do zmiany oporów przepływu powietrza, co będzie skutkowało niepoprawnymi proporcjami mieszanki paliwowo-powietrznej.
Wszystkie defekty wynikające z mechanicznego wyczyszczenia filtra powietrza mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Wszystko przez zanieczyszczenia, które dostaną się do komory spalania silnika. To często spotykana przyczyna uszkodzenia pierścieni tłokowych, panewek lub cylindrów. W najlepszym wypadku naprawa będzie kilkukrotnie droższa niż wymiana filtra, w najgorszym nie obędzie się bez remontu jednostki napędowej.
Czyszczenie filtra powietrza może być więc sposobem doraźnym, np. na odroczenie czasu wymiany i usprawnienie działania jednostki napędowej. Nie powinno być jednak rozwiązaniem stosowanym zamiast wymiany filtrów.
Jak wyczyścić filtr powietrza?
Zanieczyszczenia w filtrze powietrza można usunąć specjalnymi środkami, które pomagają wypłukać osadzające się na jego powierzchni pozostałości po eksploatacji tego elementu. Po dokładnym odkurzeniu i zamoczeniu w danym środku, niezbędne jest pozostawienie filtra do wyschnięcia. Dopiero po usunięciu kurzu i kompleksowym wysuszeniu tego elementu, można zamontować go ponownie.
Jeżeli w czasie czyszczenia filtr uległ zniszczeniu, musisz go wymienić. W jaki sposób odbywa się wymiana filtra powietrza?
Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza? To zależy od wielu czynników. Częstą praktyką jest profilaktyczne wymienianie filtra powietrza podczas corocznego serwisu olejowego. W ten sposób samochód na pewno będzie wyposażony w sprawny, nieprzepuszczający zanieczyszczeń filtr.
W wypadku, gdy samochód pokonuje większe przebiegi, rokroczna wymiana filtra powietrza może okazać się niewystarczająca. Wiele zależy do zaleceń producenta. Najczęściej zalecany dystans, po którym filtr powietrza powinien zostać wymieniony, wynosi od 15 do 40 tysięcy kilometrów. Po dokładne instrukcje najlepiej sięgnąć do zaleceń producenta samochodu.
Wyjątkiem są auta, które pracują w szczególnie trudnych warunkach. Jeśli z samochodu korzysta się często na piaszczystych drogach lub w bardzo wilgotnym klimacie filtr powietrza będzie wymagał szybszej wymiany. Takie warunki sprzyjają szybszemu zużyciu tego elementu.
Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie?
Aby wymienić filtr powietrza, w przypadku większości aut wystarczy zestaw popularnych narzędzi oraz podstawowa wiedza z zakresu mechaniki samochodowej. Dlatego takiej naprawy nie trzeba zlecać mechanikowi. Do wymiany niezbędny będzie wkrętak oraz klucz – dla pewności warto zabrać ze sobą mały zestaw. Przydatny będzie też mały pędzelek lub sprężone powietrze.
Pierwszy krok to znalezienie miejsca, w którym znajduje się filtr powietrza. Montowany jest w plastikowej skrzynce, umieszczonej dość wysoko w komorze silnika. W przypadku niektórych aut, konieczne może się okazać odkręcenie osłony jednostki napędowej. Skrzynkę, w której jest zamontowany filtr powietrza, warto najpierw delikatnie oczyścić. W tym celu najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze lub mały pędzelek.
Po wyczyszczeniu osłony filtra można przejść do jej demontażu. Górna część skrzynki mocowana jest najczęściej za pomocą śrub lub specjalnych sprężynowych haczyków. Demontaż drugiej opcji jest dość prosty i nie wymaga żadnych narzędzi. W przypadku śrub należy wykorzystać wkrętak. Po usunięciu mocowań trzeba podnieść pokrywę, a także delikatnie zdemontować uszczelkę i wyjąć stary filtr powietrza.
Skrzynkę, w której zamontowany jest filtr, również należy przeczyścić. W przypadku silników benzynowych można w tym celu zastosować sprężone powietrze. W dieslach ze względu na to, że obok skrzynki zamontowany jest przepływomierz powietrza lepiej zastosować pędzelek. Czyszcząc skrzynkę, należy pamiętać o zasłonięciu osłony wlotu powietrza do silnika.
Jednym z ostatnich kroków będzie montaż nowego filtra. W jego trakcie bardzo ważne jest dobre naciągnięcie harmonijki i upewnienie się, że uszczelka dokładnie przylega do całej powierzchni skrzynki. W innym wypadku do silnika może trafić powietrze z otoczenia skrzynki, co jest silnie niepożądane. Na sam koniec wystarczy ponownie dokręcić osłonę filtra za pomocą śrub, lub ponownie zamontować haczyki sprężynowe.
Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.