Bartosz Śledź CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak odczytać datę produkcji akumulatora?

Sprawny akumulator ma duże znaczenie dla komfortu korzystania z samochodu osobowego. Od niego zależy to, czy silnik będzie szybko odpalać i czy wytrzyma mroźne noce oraz poranki. Dlatego szukając dobrego akumulatora warto sprawdzić kiedy został wyprodukowany. Jak to zrobić?

auto

Źródło: pexels.com

Jakie znaczenie ma data produkcji akumulatora?

Akumulatory samochodowe gromadzą energię chemiczną, która w razie potrzeby jest przekształcana w elektryczną. Służy ona do zasilania poszczególnych elementów samochodu. Ze względu na sposób działania akumulatorów, data produkcji jest kluczowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę. 

We wnętrzu akumulatora znajdują się ogniwa zanurzone w elektrolicie. Elementy te wraz z wiekiem wytracają swoje właściwości. Dlatego raz na kilka lat konieczna jest wymiana akumulatora na nowy. Żywotność tego komponentu spada nie tylko w trakcie eksploatacji. Akumulator wytraca swoje właściwości również, gdy przebywa na sklepowej półce.

Data produkcji akumulatora a jego żywotność

Jeśli kupimy baterię, która powstała kilka lat temu, narażamy się na ryzyko szybkiej wymiany. Wyprodukowany kilka lat temu akumulator nie będzie bowiem w stanie magazynować tyle energii, co nowy egzemplarz.

Dlatego nawet teoretycznie nowa bateria, wbrew temu, co mówi sprzedawca, nie będzie w stanie wytrzymać kilku lat eksploatacji. Z tego powodu poznanie daty wyprodukowania to klucz do zakupu akumulatora wysokiej jakości

Jak odczytać datę produkcji przy zakupie nowego akumulatora?

Sposób oznaczenia daty produkcji na akumulatorze zależy od jego producenta. Każda firma oznacza rok produkcji na swój własny sposób. Poniżej przedstawiamy sposób odczytania daty wyprodukowania na najpopularniejszych akumulatorach. 

Jedynym wspólnym mianownikiem dla każdej marki jest kod produkcji akumulatora. Znajduje się on najczęściej w jego górnej części. To w nim producenci akumulatorów umieszczają oznaczenie daty produkcji

Data produkcji akumulatora marek Varta i Bosch

Chcąc sprawdzić datę produkcji w przypadku akumulatorów Varta i Bosch, trzeba odnaleźć czwartą, piątą oraz szóstą cyfrę kodu. Cyfra czwarta to ostatnia cyfra roku produkcji. Np. jeśli jest to 1, to akumulator wyprodukowano w 2021 roku.

Dwie pozostałe cyfry mają na celu określenie miesiąca produkcji. Np. 37 to oznaczenie dla stycznia.

Chcąc dokładnie odczytać datę produkcji akumulatora marek Bosch i Varta najlepiej jest zapoznać się z tabelką producenta. W niej znajduje się kod dla każdego miesiąca z lat 2007-2029.

Gdzie znaleźć datę produkcji akumulatorów Centra?

Za łatwe możemy uznać odczytanie tego, jaki jest rok produkcji akumulatora marki Centra. W wypadku tego producenta pierwsza cyfra kodu oznacza rok produkcji. Jeśli jest to 9, akumulator powstał w roku 2019. 

Data produkcji akumulatorów Jenox Gold i Jenox Classic

Pierwszą trudnością w przypadku akumulatorów Jenox Gold i Jenox Classic jest umiejscowienie kodu produkcji. Znajduje się on w tylnej części obudowy, po lewej stronie baterii.

Informacja o roku wyprodukowania znajduje się w przedostatniej, dziewiątej pozycji kodu. Dla przykładu 9 oznacza rok 2019. 

Sprawdzając akumulator tego producenta, warto także odczytać cyfry na pozycjach 6, 7 oraz 8. Informują one o tym, w jakim dniu roku wyprodukowano baterię. Dla przykładu, jeśli cyfry w pozycjach 6, 7, 8 i 9 to 1329, akumulator powstał w 132 dniu 2019 roku.

Gdzie znajduje się data produkcji akumulatorów ZAP Sznajder

Odczytanie roku produkcji akumulatora ZAP Sznajder nie jest takie proste. Trzeba poznać ostatnią cyfrę kodu produkcyjnego. Sama w sobie nie mówi o tym, w jakim roku wyprodukowano baterię. Należy jeszcze odjąć od niej 1. Przykładowo, gdy wspomniana cyfra to 9, akumulator powstał w 2018 roku. 

Jak dbać o akumulator?

Aby wydłużyć żywotność akumulatora, nie wystarczy jedynie kupić jak najmłodszą baterię. Równie ważne jest to, by użytkować samochód w poprawny sposób. Jeśli nie chcemy doprowadzić do szybkiego wyładowania, kluczowe jest nieużywanie urządzeń elektrycznych w aucie podczas postoju

Wielu kierowców nadmiernie zużywa swoją baterię, często słuchając muzyki, czy uruchamiając klimatyzację, gdy silnik jest wyłączony. To błąd.

Ponadto należy unikać bardzo krótkich przejazdów. W ich trakcie silnik nie zdąży zrekompensować energii zużytej podczas rozruchu.

bartosz-sledz

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Bartosz Śledź

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Oceń ten artykuł

Jak odczytać datę produkcji akumulatora?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Czy jako kierowca powinieneś bać się chorób oczu?

Bartosz Śledź

12 godzin

Czym zabezpieczyć reflektory po polerowaniu?
auto

Bartosz Śledź

3 dni

Czy Mercedes jest drogi w utrzymaniu?
mercedes

Bartosz Śledź

4 dni

Jak wyłączyć inteligentne ładowanie?
auto

Bartosz Śledź

5 dni

Jak sprawdzić, czy radio rozładowuje akumulator?
radio samochodowe

Bartosz Śledź

6 dni

Czym zabezpieczyć progi w samochodzie?
auto

Bartosz Śledź

1 tydzień

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak odczytać datę produkcji akumulatora?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *