Bartosz Śledź CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym zabezpieczyć progi w samochodzie?

Progi samochodowe to bardzo ważny element konstrukcyjny, który jest niezbędny do prawidłowego zachowania auta. Niestety, z racji na położenie, są one narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, które powodują korodowanie progów. Jak skutecznie zabezpieczyć progi samochodowe przed zniszczeniem?

auto
Źródło: pexels.com

Jakie zadanie mają progi samochodowe?

Na początek warto sprawdzić, w jaki sposób skonstruowane są progi samochodowe. Dzieli się je na trzy części. Na pierwszy rzut oka możesz zobaczyć próg zewnętrzny. Jest to element karoserii, który dba o to, by zabezpieczać wnętrze przed dostawaniem się zanieczyszczeń (np. soli drogowej)

Pod spodem znajduje się próg środkowy. To do niego mocowane są elementy karoserii auta. Ponadto wypełnia on nieszczelności, tym samym również chroniąc auto przed dostawaniem się brudu, wilgoci czy spalin. Najważniejszy z punktu widzenia konstrukcyjnego jest próg konstrukcyjny. To on zapewnia stabilność strukturalną auta. W przypadku, gdy jest przegniły lub uszkodzony, w razie uderzenia bocznego może dojść nawet do przepołowienia pojazdu.

Oczywiście progi auta mają też inne funkcje. Ich dobry stan jest niezbędny do podniesienia samochodu na lewarku w trakcie zmiany koła. W innym wypadku próg może się zapaść, a pojazd wpaść prosto w lewarek. Dodatkowo na progach podpieramy się w trakcie wsiadania i wysiadania z auta.

Z tego powodu zabezpieczenie progów jest tak istotne. Bez dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym, a także wilgocią, progi mogą zbyt szybko ulec zniszczeniu. Ich naprawa to z kolei dość trudny i kosztowny proces, który w najgorszym wypadku wymaga wymiany całego elementu.

Progi samochodowe — folia ochronna czy specjalne nakładki?

Na rynku dostępne są różne zabezpieczenia progów samochodowych, z których możesz skorzystać. Oferowane są między innymi folie ochronne, specjalne preparaty, takie jak spray baranek, czy różne nakładki. Które z nich są najlepsze?

Na próg zewnętrzny świetnie sprawdzi się folia ochronna. Za jej pomocą stworzysz bezbarwną warstwę chroniącą auto przed wieloma zagrożeniami. Taka folia zabezpiecza przed uderzeniami kamieni, wpływem soli drogowej, wilgocią, czy zanieczyszczeniami. Jej użycie pozwala także na ochronę oryginalnego lakieru.

Jeśli chodzi o wewnętrzne progi samochodu, lepiej wybrać specjalne preparaty. Za ich pomocą możesz w łatwy sposób zabezpieczyć blachę przed korozją. Dzięki nim progi samochodowe będą nie tylko odporne na rdzę. Lepiej poradzą sobie także z solą drogową, która w okresie zimowym często osiada na progu.

Specjalny preparat w sprayu ochroni nie tylko przed rdzą. Może też posiadać właściwości wygłuszające. Te korzystnie wpłyną na komfort jazdy, skutecznie tłumiąc dźwięki przedostające się z okolicy progów do samochodu.

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie konserwacji podwozia?

Zdrowe i zadbane progi w samochodach osobowych mają wręcz ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Utrzymują w ryzach karoserię auta, w tym drzwi. Dbają także o to, by samochód nawet w razie uderzenia pozostał w jednym kawałku. Z tego względu progi muszą być dobrze konserwowane. 

Fabryczne zabezpieczenie nakładane przez producenta samochodu bardzo często okazuje się niewystarczające. Szczególnie, jeśli auto porusza się po drogach już od kilku lat. To wystarczający czas, by zanieczyszczenia na drodze, a także wilgoć zaczęła przedostawać się do progów. Wtedy może zacząć wytwarzać się groźna dla tego elementu korozja. Decydując się na regularną konserwację, progi samochodu pozostaną w dobrym stanie przez bardzo długi okres eksploatacji.

Co zrobić, gdy korozja zaatakuje progi w samochodzie?

Co jeśli progi samochodowe są już zaatakowane przez korozję? W takiej sytuacji samo ich zabezpieczenie nie wystarczy. Potrzebna będzie konserwacja progów samochodowych. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności musisz ocenić rozmiar problemu.

Jeśli korozja zaatakowała dopiero powierzchnię progu, naprawa tego będzie dość prosta. Na samym początku musisz umyć dokładnie skorodowaną blachę. Następnie (za pomocą papieru ściernego lub szlifierki kątowej) dokładnie usuń rdzawy nalot, a także miejsca przylegające do progu. Gdy już to zrobisz, nałóż preparat odrdzewiający, po czym powierzchnię progu i zeszlifowanych powierzchni pokryj pokładem epoksydowym. Uodporni on progi na działanie wody. Na koniec musisz stworzyć warstwę ochronną, czyli pokryć próg podkładem, a także lakierem bezbarwnym.

Nieco trudniejsze będzie poradzenie sobie z korozją, która zdążyła wpłynąć na kształt progu. Jeśli na jego powierzchni pojawiły się dziury, będziesz musiał je załatać. Sam początek wygląda tak samo jak w przypadku rdzawego nalotu. Oczyść progi auta z korozji, używając produktów do mycia i szlifierki kątowej lub papieru ściernego. Następnie załataj wszelkie uszkodzenia mechaniczne, używając do tego szpachli wzmacnianej włóknem szklanym. Potem standardowo, pokryj powierzchnię progu podkładem epoksydowym, akrylowym, bazą kolorystyczną i lakierem.

Jeśli próg jest poważnie skorodowany, może być już za późno na naprawy. W takiej sytuacji powinieneś wysłać swoje auto do mechanika. Wtedy wymagane jest wycięcie całego skorodowanego progu i wstawienie w jego miejsce odpowiednich reperaturek. Te, aby zapewniać bezpieczeństwo konstrukcji samochodu, muszą być bardzo dobrze wspawane. Dlatego taką naprawę lepiej zlecić profesjonalistom. 

bartosz-sledz

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Bartosz Śledź

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Oceń ten artykuł

Czym zabezpieczyć progi w samochodzie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jak działają pompy tłokowe i łopatkowe?

Bartosz Śledź

1 tydzień

Zatrzasnąłem klucze w aucie. Co robić?

Bartosz Śledź

2 miesiące

Jak ograniczyć straty ciepła na magazynie?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Jaki prezent na 40 urodziny (dla faceta)?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Domowy warsztat: co powinno znaleźć się na liście wyposażenia?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czy jako kierowca powinieneś bać się chorób oczu?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz