Bartosz Śledź CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Wybór idealnych obręczy do auta to nie lada wyzwanie. Wielu kierowców zastanawia się, jakie felgi sprawdzą się lepiej – stalowe, czy może aluminiowe? Też nie wiesz, który typ obręczy wybrać? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje oraz wady i zalety felg aluminiowych i ich stalowych odpowiedników.

felgi
Źródło: pexels.com

Felgi — dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Koła, czyli opony wraz z pasującymi do nich felgami to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo, a także właściwości jezdne. Jest to przecież jedyny element pojazdu, który dotyka nawierzchni drogi. Z tego względu źle dobrane felgi i ogumienie mogą przynieść bardzo niepożądane skutki.

Od właściwego wyboru felg wraz z oponami zależy między innymi droga hamowania. Ta część auta wpływa też na to, jak dobrze samochód skręca czy na wybieranie nierówności.

Felgi aluminiowe — wady i zalety

Felgi aluminiowe to wybór, który zyskuje na popularności. Co wyróżnia obręcze wykonane z aluminium? Po pierwsze ich waga. Są to obręcze ze stopów lekkich, które dzięki temu ważą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent mniej niż w przypadku felg stalowych. To dość istotna różnica, która korzystnie wpływa na zużycie paliwa czy drogę hamowania.

Nie bez znaczenia jest też atrakcyjny wygląd samochodu. W przypadku felg aluminiowych na rynku masz dziesiątki możliwości wyboru. Dostępne obręcze aluminiowe różnią się kształtem, czy kolorami. Ich smukłe wykonanie i atrakcyjny design sprawia, że nadają sportowego i luksusowego charakteru.

Felgi aluminiowe są też bardziej odporne na przebywanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Wykazują się wysoką odpornością przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. To w dużej mierze zasługa samej charakterystyki aluminium. Dodatkowo w procesie produkcji nakłada się na nie różnego rodzaju powłoki zabezpieczające przed czynnikami powodującymi korozję.

Dużo prostsze jest też czyszczenie felg aluminiowych. W tym celu nie są potrzebne nawet dedykowane środki chemiczne. Oczywiście warto je zastosować dla lepszego efektu, ale wystarczy delikatne ręczne umycie, by cieszyć się felgami aluminiowymi, które wyglądają jak nowe.

Felga aluminiowa zyskuje nie tylko estetycznym wyglądem, czy mniejszą wagą. Jest też lepszym wyborem dla układu hamulcowego. Ze względu na swoją konstrukcję zawiera dużo większe otwory. Te znacząco poprawiają chłodzenie tarcz hamulcowych. Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie w przypadku samochodów sportowych, które mocno eksploatują swoje hamulce.

Naturalnie felgi aluminiowe mają też swoje wady. Przede wszystkim są mniej przyjazne dla portfela kierowcy. Na ich zakup wydasz więcej niż w przypadku obręczy stalowych. Są też droższe w utrzymaniu. Mimo tego, że felgi aluminiowe są w teorii bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ich naprawa będzie dużo droższa.

Wady i zalety felg stalowych

Stalowe felgi są przede wszystkim dużo tańsze od aluminiowych. Zarówno ich zakup, jak i ewentualne naprawy nie kosztują tyle, co w przypadku tzw. alufelg. Wielu kierowców uważa ją też za lepszy wybór na zimę. Ewentualne straty spowodowane np. działaniem soli, są bowiem dużo mniejsze w przypadku zniszczenia koła. 

Jakie są największe wady felg stalowych? Jest ich kilka. Wśród nich należy wymienić wagę. Takie koła z reguły są nawet o 15-20 procent cięższe od aluminiowych odpowiedników. Z tego powodu wydłużają drogę hamowania, a także pogarszają zużycie paliwa. Felgi stalowe są też po prostu brzydsze. Ich prezencja nie jest tak dobra, przez co wielu kierowców unika ich kupowania. 

Na jakie czynniki zwracać uwagę przy wyborze felg?

Wybór felg jest naprawdę trudny. Aby pomóc sobie w tej decyzji, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które znajdziesz poniżej. 

Warunki atmosferyczne

Jeśli korzystasz z opon sezonowych, bardzo ważne jest dopasowanie rodzaju felgi do warunków na drodze. Wielu kierowców w tym okresie decyduje się na założenie felgi stalowej. Stoi za tym chęć ograniczenia ryzyka. W sezonie zimowym drogi są z reguły w gorszym stanie. Z tego powodu dużo łatwiej o uszkodzenie felgi np. w niewidocznej z daleka dziurze. W takim przypadku felgi stalowe są tańsze w naprawie.

Z drugiej strony felgi stalowe są mniej odporne na warunki atmosferyczne. W momencie, w którym często dochodzi do posypywania jezdni solą drogową, takie obręcze muszą być odpowiednio konserwowane. W innym wypadku mogą zostać szybko zniszczone przez korozję.

Rozmiar koła

Bardzo ważny jest też rozmiar zastosowanych obręczy. Szerokość wyrażana cala mocno wpływa na komfort jazdy, a także same właściwości jezdne samochodu. To, jaka wartość będzie najlepsza, zależy od modelu pojazdu. Mniejsze auta, np. miejskie hatchbacki korzystają z dość małych kół. W ich wypadku wystarczą felgi 15-, czy 16-calowe. 

Należy pamiętać, że rozmiar koła to nie tylko kwestia estetyczna. Średnica felgi wyraźnie wpływa też na prowadzenie samochodu. Reguła w tym zakresie jest prosta. Im większe koło, tym lepsza przyczepność, a także krótsza droga hamowania. Jednocześnie spada komfort jazdy. Felgi w większym rozmiarze gorzej radzą sobie z tłumieniem wszelkich nierówności. Większe koła pozwalają też na zastosowanie opon niskoprofilowych.

Walory estetyczne

Oczywiście kwestie wizualne również mają spory wpływ na wybór felgi. Modele stalowe prezentują się mniej estetycznie. Ich wygląd można minimalnie poprawić, stosując kołpaki. Nie są one w stanie zrekompensować różnicy pomiędzy stalowymi obręczami a dobrymi kołami aluminiowymi. Jeśli zależy Ci na wyglądzie, wybierz alufelgi. Są one dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, co pozwoli Ci dostosować koła do charakteru Twojego auta. 

Kompatybilność z samochodem

Oczywiście felga musi też pasować do samochodu. Pod tym względem najważniejsze są dwa parametry. Pierwszy z nich to liczba oraz rozstaw śrub. Aby felga pasowała, musi mieć taki sam rozstaw oraz liczbę śrub, jak oryginalne koła. Drugim czynnikiem jest współczynnik ET. On również powinien być taki sam. 

bartosz-sledz

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Bartosz Śledź

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Oceń ten artykuł

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jak działają pompy tłokowe i łopatkowe?

Bartosz Śledź

1 tydzień

Zatrzasnąłem klucze w aucie. Co robić?

Bartosz Śledź

2 miesiące

Jak ograniczyć straty ciepła na magazynie?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Jaki prezent na 40 urodziny (dla faceta)?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Domowy warsztat: co powinno znaleźć się na liście wyposażenia?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czy jako kierowca powinieneś bać się chorób oczu?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz