Jak odczytać rok produkcji opony?
Opony są jednym z ważniejszych elementów samochodu, który zapewnia bezpieczeństwo pasażerom podczas jazdy. To właśnie one są odpowiedzialne za przenoszenie sił pomiędzy pojazdem a nawierzchnią drogi, dlatego powinny być solidnie wykonane. Wybierając odpowiednie opony do swojego samochodu, zwróć uwagę na rok ich produkcji. Dlaczego informacja jak odczytać rok produkcji opony jest tak ważna? O tym przeczytasz poniżej.
Dlaczego rok produkcji opony jest ważny?
Bezpieczeństwo podczas jazdy zapewniają wydajne i trwałe opony. Nawet jeśli nie są w użyciu, to guma, z której są wykonane ulega naturalnemu starzeniu się, co wpływa na ich właściwości drogowe. Dlatego ważne jest, żeby zwracać uwagę na rok produkcji opon. Opony starsze niż 5-8 lat są bardziej podatne na pęknięcia i utratę osiągów.
Kolejnym powodem, dla którego opłaca się znać rok produkcji opony, jest gwarancja producenta, dzięki czemu wiesz, czy obowiązuje Cię jeszcze wymiana opony w razie jej uszkodzenia nie z Twojej winy.
Gdzie na oponie jest data produkcji?
Jak odczytać rok produkcji opony samochodowej? Datę produkcji opony zwykle znajdziesz na boku opony, na końcu kodu DOT. Kod składa się z ciągu cyfr i liter, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące między innymi roku i tygodnia produkcji.
Na boku opony zawarte są także inne istotne informacje dotyczące jej parametrów i właściwości, tj.:
- średnica opony,
- szerokość opony,
- stosunek wysokości do szerokości.
Są to ważne informacje z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy, ponieważ zapewniają dobór odpowiednich opon do modelu pojazdu.
Z jakich elementów składa się DOT?
Skrót DOT wywodzi się od angielskiego Department of Transportation, czyli w wolnym tłumaczeniu oznacza departament transportu. Jest on potwierdzeniem, że dany model spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa.
Dwa pierwsze znaki symbolu DOT oznaczają fabrykę, w której powstała opona. Kolejne dwa znaki – kod przypisany do opony, natomiast na samym końcu zapisana jest data produkcji opony.
W niektórych przypadkach mogą pojawić się również oznaczenia wewnętrzne przeznaczone do dyspozycji producenta. Je znajdziesz pomiędzy datą produkcji a kodem fabryki i rozmiaru. Choć pamiętaj, że nie na wszystkich oznaczeniach DOT znajdziesz te informacje.
Dwie pierwsze z czterech cyfr DOT oznaczają tydzień wyprodukowania opony, a dwie kolejne jej rok. Przykładowo kod daty opony może wyglądać tak: 0824 – co oznacza, że opona została wyprodukowana w 8. tygodniu 2024 roku.
Jak często wymieniać opony?
Istnieje kilka ważnych aspektów, które wpływają na konieczność wymiany opon. Zwróć uwagę na to:
- Jaki jest stan bieżnika? Jeśli jest zbyt zużyty, to z pewnością czas na wymianę opony.
- Czy opona posiada uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia? W takiej sytuacji również warto wymienić oponę.
- Czy ciśnienie w oponach jest równomierne? Jeśli nie, wówczas na pewno jest to czas na konserwację.
Jednak nie tylko ze względów użytkowania należy wymieniać opony w samochodzie. Czasami bieżnik wygląda na wciąż sprawny, a mimo to należy wymienić opony. Zaleca się, aby opony były wymieniane co 5-10 lat, ponieważ w tym czasie gumy pod wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych starzeją się i nie są bezpieczne do jazdy.
Jakie czynniki powodują starzenie się gumy?
Na starzenie się gumy w oponach samochodowych ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze, jest to jej wiek oraz zużycia i uszkodzenia. Wpływ na zużycie mają również dziury na drodze, progi zwalniające i inne ostre przedmioty.
Częsta ekspozycja na promienie UV, niezależnie czy słoneczne, czy sztuczne sprzyjają niszczeniu opon. Podobnie działają częste zmiany temperatury – duże upały, ale też obfite opady deszczu lub mrozy, skracają żywotność opon samochodowych.
Twoje działania również przyczyniają się do szybkiego starzenia się opon. Dlatego unikaj:
- nadmiernej prędkości,
- szybkiego ruszania,
- gwałtownego hamowania,
- jazdy po zniszczonych drogach,
- jazdy w oponach letnich zimą i odwrotnie,
- mieszania rodzajów opon,
- unikaj jazdy po smarach, olejach i innych chemikaliach.
Aby opony służyły Ci jak najdłużej, przechowuj je w suchym i zaciemnionym miejscu. Unikaj kontaktu z chemikaliami oraz staraj się je układać na pionowym stojaku, żeby uniknąć deformacji bieżnika.
Przed kupnem opon sprawdź także, jak były przetrzymywane przez sprzedawcę, czy np. nie trzymał ich na otwartej przestrzeni, narażając je tym samym na negatywne działanie promieni słonecznych.
Najważniejsza jest jednak Twoja obserwacja opon. W razie niepewności, udaj się po pomoc do mechanika, który sprawdzi stan Twoich opon, a także wymieni je na odpowiedni model do Twojego samochodu.
Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.