Bartosz Śledź CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak podłączyć subwoofer w samochodzie?

Dlaczego kierowcy decydują się na  instalację głośników niskotonowych, zwanych często subwooferami? Ponieważ umożliwiają one generowanie niskich tonów, które nie są w stanie emitować głośniki seryjnie zamontowane w aucie. Jak podłączyć subwoofer w samochodzie i dlaczego warto to zrobić?

subwoofer
Źródło: pexels.com

Czym jest subwoofer aktywny?

Subwoofer aktywny to głośnik niskotonowy, który poprawia brzmienie dźwięków o niskich częstotliwościach, wynoszących najczęściej od 20 do 120 Hz. Jest to rozwiązanie popularne wśród audiofili, dla których jakość muzyki puszczanej w samochodzie ma ogromne znaczenie. Świetnie sprawdza się też wśród fanów mocniejszych brzmień.

To, że subwoofer jest aktywny, oznacza, że posiada wbudowany wzmacniacz tzw. końcówkę mocy. Dzięki temu nie trzeba inwestować w dodatkowy zasilacz, który zająłby więcej miejsca w samochodzie. Z kolei subwoofer pasywny wymaga większej mocy, a co za tym idzie, mają spore rozmiary. To w połączeniu z koniecznością użycia zewnętrznego wzmacniacza sprawia, że zestaw audio zająłby sporą część bagażnika. Aktywny głośnik niskotonowy jest rozwiązaniem lepszym do mniejszych pojazdów.

Subwoofer pasywny będzie z kolei lżejszy i warto zamontować go w większym aucie, którego wagę chcesz zachować na rozsądnym poziomie.

Jak wybrać dobry subwoofer do samochodu

Jaki powinien być dobry subwoofer samochodowy? Dla osób, które nie są bardzo obeznane w sprzęcie audio, lepiej sprawdzi się model aktywny. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Podstawowym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest moc. Wskazuje ona na to, jak głośno może grać głośnik. Następnym będzie pasmo przenoszenia subwoofera. Ten parametr informuje o tym, jakie dźwięki będą odtwarzane przez głośnik. Dla przykładu pasmo przenoszenia 12-100 Hz oznacza, że głośnik będzie grał tylko dźwięki o takiej częstotliwości.

Nie bez znaczenia będzie też masa obudowy, a także jej rozmiary. Musisz mieć pewność, że głośnik zmieści się w bagażniku i pozostawi tam wystarczająco dużo miejsca. Waga będzie informowała o dodatkowym obciążeniu dla auta. Nie oznacza to, że warto wybierać jak najlżejsze urządzenie. Wyższa waga subwoofera aktywnego z reguły oznacza lepszą izolację. To z kolei poprawia jakość dźwięku.

Dlaczego warto zamontować subwoofer w aucie?

Z fabrycznym systemem audio trudno będzie osiągnąć bardzo wysoką jakość dźwięku. Producenci dość rzadko korzystają z wysokiej klasy głośników samochodowych. Do tego standardowe systemy nie są w stanie zapewnić tak dobrego brzmienia dźwięków o niskiej częstotliwości jak subwoofer.

Jak podłączyć subwoofer w samochodzie — gdzie wpiąć przewód zasilający?

Jak podłączyć subwoofer aktywny? Proces ten jest dość czasochłonny i może wymagać wiedzy z zakresu elektryki samochodowej. Dlatego jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, warto zlecić go w sprawdzonym warsztacie.

Jak zacząć? Zacznij od demontażu radia samochodowego. Subwoofer umieść w bagażniku i z tego miejsca poprowadź wszelkie kable. Jest to najlepsza lokalizacja, gdyż tam długie fale akustyczne będą w stanie równomiernie roznosić się po samochodzie. Urządzenie pracuje na zasilaniu zewnętrznym. Z tego powodu musisz przeprowadzić przewód przez samochód oraz pod deską rozdzielczą. Następnie podłącz przewód zasilający subwoofer aktywny do akumulatora samochodu. W ten sposób urządzenie będzie miało dostęp do energii elektrycznej.

Teraz zostało tylko podłączenie subwoofera do radia samochodowego i zewnętrznego sterowania. Podłącz przewód sterujący do wyjścia radia, dzięki czemu subwoofer aktywny zostanie zsynchronizowany z systemem nagłośnienia.

Następne będą kable RCA. Upewnij się, że Twoje radio samochodowe posiada niezbędne do tego złącze RCA. Jeśli tak, to podłącz przewody RCA do radia i głośnika oraz przewód sterujący do subwoofera.

Najbardziej czasochłonnym elementem będzie uporządkowanie kabli. Jeśli zależy Ci na estetyce wnętrza, przeciągnij przewody pod elementami, takimi jak boczki drzwi, czy tunel środkowy i deska rozdzielcza. W innym wypadku kable będą luźno wisieć w kabinie samochodu, co nie jest zbyt estetycznym i praktycznym rozwiązaniem.

Gdy wszystko jest już podłączone, rozważ jeszcze umieszczenie bezpiecznika na przewodzie zasilającym. Warto to zrobić, aby zabezpieczyć auto i głośnik przed zwarciem.

Na koniec uruchom cały system nagłośnienia i sprawdź, czy subwoofer prawidłowo połączył się z radiem samochodowym. Wtedy możesz już dowolnie zmieniać jego ustawienia. Dobre głośniki niskotonowe pozwalają na modyfikację takich parametrów, jak poziom głośności, faza czy częstotliwość odcięcia pasma. W ten sposób idealnie zestroisz dźwięk pod swoje upodobania.

Jak prawidłowo korzystać z subwoofera?

Aby głośnik niskotonowy działał prawidłowo, nie wystarczy jedynie podłączyć subwoofer aktywny do radia samochodowego. Musisz też zadbać o jego prawidłową eksploatację. Z pierwszej zasady możesz nie być zadowolony. Odradza się bowiem korzystanie z pełnej mocy głośnika przez pierwsze 20 godzin jego pracy. W tym czasie nie przekraczaj połowy maksymalnej głośności. Ten poziom możesz zwiększać dopiero wraz z czasem pracy głośnika.

Wielu kierowców zapomina też o tym, że w przypadku temperatur poniżej zera również nie zaleca się korzystania z całej dostępnej mocy subwoofera. W takiej sytuacji również poziom głośności nie powinien przekraczać 50%. W innym wypadku może dojść do uszkodzenia głośnika. 

bartosz-sledz

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Bartosz Śledź

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Oceń ten artykuł

Jak podłączyć subwoofer w samochodzie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jak działają pompy tłokowe i łopatkowe?

Bartosz Śledź

1 tydzień

Zatrzasnąłem klucze w aucie. Co robić?

Bartosz Śledź

2 miesiące

Jak ograniczyć straty ciepła na magazynie?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Jaki prezent na 40 urodziny (dla faceta)?

Bartosz Śledź

3 miesiące

Domowy warsztat: co powinno znaleźć się na liście wyposażenia?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czy jako kierowca powinieneś bać się chorób oczu?

Bartosz Śledź

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz