Bartosz Śledź CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak wyczyścić silnik ze starego oleju?

Czysty silnik samochodowy to nie tylko kwestia estetyczna. Usunięcie z jego powierzchni zabrudzeń w postaci np. starego oleju ułatwi zidentyfikowanie nieszczelności, czy usterek. Niestety wielu kierowców nie wie, jak poprawnie umyć silnik.

silnik
Źródło: pexels.com

Dlaczego warto myć silnik?

Kierowcy lubią dbać o swoje auta. Nic dziwnego, nie ma przecież lepszego uczucia od oglądania lśniącego lakieru, czy siedzenia na czystej tapicerce. Podczas generalnego sprzątania i mycia auta mało kto myśli o tym, by umyć też silnik. Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze na czystym silniku bardzo szybko możemy dojrzeć wszystkie wycieki. Regularnie dbając o jego czystość, wystarczy zajrzeć raz na jakiś czas pod maskę, by zobaczyć, czy nie mamy problemu z uciekającym olejem lub też płynem chłodniczym.

Po drugie czysty silnik to też pewnego rodzaju wizytówka samochodu. Oczywiście jego czystość nie ma aż takiego znaczenia, gdy po prostu korzystamy z auta na co dzień podczas dojazdów do pracy, czy sklepy. Dokładne wyczyszczenie go może być dobrym pomysłem na jakiś czas przed sprzedażą. W ten sposób potencjalni kupujący zobaczą, że aktualny właściciel dbał o swój samochód.

Nie można też zapomnieć o tym, że zanieczyszczenia w komorze silnika mogą być dla niego niebezpieczne. Wszelkie zabrudzenia sprzyjają powstawaniu korozji metalowych elementów np. bloku silnika, czy skrzyni biegów. Regularne czyszczenie jednostki napędowej pozwoli więc zabezpieczyć ją od korozji, ale też ewentualnym pożarem. Nagar oraz smary są łatwopalne. Musimy o tym pamiętać!

Jak nie podchodzić do mycia silnika — myjnia samoobsługowa to największy błąd

Zacznijmy od tego, jak nie myć silnika ze starego oleju i innych zabrudzeń. Wielu kierowców chcąc przemyć całą komorę silnika, po prostu wybiera się na myjnię samoobsługową. Tam za pomocą myjki ciśnieniowej usuwają wszelkie zanieczyszczenia spod maski. Dlaczego to najgorsza rzecz, jaką można zrobić?

Myjąc jednostkę napędową na myjce, ryzykujemy zalaniem wodą całego silnika. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku nowych samochodów. Te są wypełnione elektroniką. Dodatkowo zagrożone są świece zapłonowe w silnikach benzynowych. W najlepszym wypadku samochód nie odpali, dopóki świece się nie wysuszą. W najgorszym może dojść do uszkodzenia ich, cewek zapłonowych lub innego elementu takiego jak na przykład alternator.

Nie możemy też zapominać o tym, że silnik jest podłączony pod prąd, zapewniany przez akumulator. Każdy doskonale wie, że woda i prąd to dość kiepskie połączenie. Oczywiście wnętrze komory silnika jest zabezpieczone przed wpływem wody. Dotyczy to jednak np. deszczu, czy mycia zewnętrznego. Karoseria jest skonstruowana tak, by nie dopuszczać nadmiaru wody do wnętrza komory silnikowej.

Co jest potrzebne do czyszczenia silnika?

Przed rozpoczęciem mycia silnika warto zadbać o odpowiednie preparaty i przedmioty. Co przyda się do wyczyszczenia jednostki napędowej? Przede wszystkim miski na ciecz, której będziemy używać do czyszczenia. Ponadto powinniśmy wybrać dobre rękawice ochronne. Pozwolą one na ochronę dłoni przed detergentami, czy zabrudzeniami z jednostki napędowej.

Nie obędzie się też szczotki i gąbki. Użyteczny okaże się również ręcznik papierowy, ścierka i oczywiście dostęp do wody. Kluczowy dla dokładnego umycia jest też dobry detergent do silników. Warto, by służył on nie tylko do czyszczenia metalowych elementów, ale też tworzywa sztucznego, czy gumy. Niektórzy polecają ponadto użycie sprężonego powietrza do usunięcia luźnych zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc.

Czyszczenie silnika — jak je poprawnie wykonać?

Mycie silnika zaczynamy od zabezpieczenia się, czyli odłączenia klemów akumulatora. Przyda się też wyjęcie samej baterii. Dzięki temu auto nie będzie miało dostępu do prądu i niebezpiecznego w kontakcie z wodą napięcia elektrycznego. Ponadto musimy zabezpieczyć elementy elektryczne, które w kontakcie z wodą mogłyby ulec uszkodzeniu. Będą to przede wszystkim świecie czy cewki zapłonowe. Jest to szczególne ważne w przypadku silników benzynowych. Dodatkowo warto obkleić filtr powietrza wraz z układem dolotowym, komputer samochodu, alternator oraz bezpieczniki.

Bardzo ważne jest też to, by auto stało w miejscu z odpływem, który nie pozwoli na dostanie się detergentów i zanieczyszczeń do gleby. Ponadto silnik musi być zimny. Nie należy odpalać go w ciągu godziny przed myciem i poczekać aż w pełni się schłodzi. Po zabezpieczeniu można przejść do właściwego mycia.

Na początku warto skupić się na usunięciu dodatkowych zanieczyszczeń np. w postaci liści, czy igieł spadających z drzew. Dodatkowo jeśli na wielu częściach widać całkiem świeży olej warto zebrać jego nadmiar za pomocą papierowego ręcznika. Szczególnie z okolic miski olejowej, gdzie może być go dość dużo. Przed umyciem można też dokładnie przyjrzeć się niektórym elementom. Jeśli misa jest mocno zabrudzona, mogło dojść do uszkodzenia uszczelki, która blokuje olej przed wyciekaniem. W dalszej kolejności nakładamy preparat do mycia silnika. Może mieć on formę sprayu, lecz równie dobrze sprawdzi się zwykły płyn. Jego zastosowanie pozwoli na zmiękczenie zanieczyszczeń i ich łatwiejsze usunięcie.

Po tym jak potraktowaliśmy silnik preparatem, musimy chwilę odczekać. Po upływie czasu wskazanego przez producenta detergentu do czyszczenia silników należy dokładnie go spłukać. Najlepiej będzie użyć w tym celu węża ogrodowego. Sprawdzi się też myjka ciśnieniowa domowa. W jej wypadku trzeba jednak bardzo uważać, aby ciśnienie było jak najmniejsze, a czas używania myjki możliwie jak najkrótszy.

Po umyciu silnika preparatem czas wziąć w ręce gąbkę lub szczotkę i dokładnie przeczyścić trudno dostępne miejsca. Tylko w ten sposób mamy pewność, że uda nam się usunąć wszystkie zanieczyszczenia z komory jednostki napędowej. Po myciu trudno dostępnych miejsc silnik warto jeszcze raz przepłukać gorącą wodą.

Najważniejszym elementem jest dokładne osuszenie jednostki napędowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników benzynowych. Tam nawet mimo dobrego zabezpieczenia, woda mogła dostać się do elementów układu zapłonowego. Wtedy niemożliwe będzie powstanie iskry wymaganej w procesie spalania. Dlatego jednostka napędowa powinna być osuszona za pomocą ręcznika papierowego, czy też zwykłej ścierki. Warto też dać jej nieco czasu przed ruszeniem w drogę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że silnik jest w pełni suchy i czysty. 

bartosz-sledz

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Bartosz Śledź

Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Oceń ten artykuł

Jak wyczyścić silnik ze starego oleju?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Czy jako kierowca powinieneś bać się chorób oczu?

Bartosz Śledź

16 godzin

Czym zabezpieczyć reflektory po polerowaniu?
auto

Bartosz Śledź

3 dni

Czy Mercedes jest drogi w utrzymaniu?
mercedes

Bartosz Śledź

4 dni

Jak wyłączyć inteligentne ładowanie?
auto

Bartosz Śledź

5 dni

Jak sprawdzić, czy radio rozładowuje akumulator?
radio samochodowe

Bartosz Śledź

6 dni

Czym zabezpieczyć progi w samochodzie?
auto

Bartosz Śledź

1 tydzień

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak wyczyścić silnik ze starego oleju?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *