Jak wyłączyć inteligentne ładowanie?
Nowoczesne samochody wyposażone są często w system tzw. inteligentnego ładowania akumulatora. Na papierze dobre rozwiązanie potrafi sprawiać wiele problemów kierowcom. Jak je wyłączyć i w jaki sposób działa inteligentne ładowanie?
Na czym polega system inteligentnego ładowania?
System inteligentnego ładowania to rozwiązanie implementowane w nowoczesnych autach w tym wszystkich z systemem start/stop. Opiera się na działaniu czujników, które stale monitorują działanie baterii i warunki, w jakich te pracują. Na tej podstawie komputer ustala najbardziej efektywny sposób ładowania akumulatora.
Dzięki systemowi inteligentnego ładowania, akumulator ma ładować się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Bardzo często taki system współpracuje dodatkowo z różnymi sposobami odzyskiwania energii. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w samochodach z napędem hybrydowym. Tam źródłem energii może być ciepło generowane przez silnik, czy energia kinetyczna z hamowania.
Dlaczego producenci samochodów zaimplementowali inteligentne ładowanie?
Inteligentne ładowanie ma dbać o to, by poziom naładowania baterii był zawsze w optymalnym zakresie. W ten sposób możliwe jest zadbanie o stan akumulatora, który w przypadku aut wyposażonych w funkcję start/stop jest mocno eksploatowany. W takich samochodach montowane są specjalne baterie, które dodatkowo generują większy prąd rozruchowy. Jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniej pracy większego rozrusznika.
Taki system miał nie tylko wspomóc bardziej obciążone akumulatory. Dzięki temu, że „aku” może być ładowany z innych źródeł niż silnik, producenci byli w stanie zmniejszyć zużycie paliwa. Zamiast niego, ładowanie odbywa się z użyciem energii odzyskanej podczas hamowania. Dodatkowo zmniejsza to zużycie okładzin hamulcowych i tarcz, co pozwala przejechać większy przebieg przed wymianą.
System inteligentnego ładowania — dlaczego nie jest tak dobry, jak chcieliby tego producenci?
Niestety w praktyce, system inteligentnego ładowania okazał się mniej przydatny i praktyczny niż zakładano. Dlatego wielu kierowców szuka możliwości jego wyłączenia. Funkcja ta utrudnia między innymi wymianę akumulatora. Gdy inteligentne ładowanie jest włączone po tym, jak zamontowano nową baterię, może ono wprowadzić kierowcę w błąd. Ze względu na działanie systemu akumulator będzie otrzymywać prąd o zbyt niskim napięciu. Z tego powodu kierowcy czasem uznają, że doszło do szybkiej awarii akumulatora lub – co gorsza – alternatora.
Kontrowersyjny jest też system występujący wraz z ładowaniem inteligentnym. Jest nim oczywiście funkcja start/stop. Jej działanie jest dość proste. Jeśli jest włączona, po zatrzymaniu auta silnik zostaje zgaszony na czas postoju np. w korku. Wyliczenia producentów pokazują, że taki system pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo w porównaniu do aut, w których jednostka napędowa pracuje cały czas.
Wyłączenie funkcji pozwala znacząco przedłużyć żywotność baterii, a także rozrusznika. Argumentem kierowców, którzy nie przepadają za tym systemem, jest też fakt, iż auto zużywa więcej paliwa podczas rozruchu niż w trakcie postoju na światłach. Ponadto silnik potrzebuje czasu, żeby się włączyć. To wydłuża czas potrzebny na to, by auto ruszyło spod świateł.
Jak napięcie ładowania wpływa na uzupełnianie akumulatora?
Inteligentne ładowanie steruje tym, jakie jest napięcie ładowania akumulatora. Dlaczego to taki istotny parametr? Wpływa on na to, jak dużo prądu otrzymuje bateria. Aby ładowanie było efektywne i bezpieczne, napięcie musi mieścić się w bardzo wąskim zakresie. Jeśli będzie zbyt wysokie, bateria może zostać przeładowana. To w najgorszym wypadku grozi nawet zwarciem w układzie elektrycznym auta.
Jeśli napięcie ładowania będzie zbyt niskie akumulator, nie będzie w stanie się naładować. Z kolei inteligentne ładowanie potrafi powodować, że dojdzie do takiej sytuacji. Dlatego wielu kierowców decyduje się wyłączyć tę funkcję.
Za właściwe napięcie ładowania w standardowych samochodach, których nie wyposażono w inteligentne ładowanie, odpowiada regulator napięcia. To mały element znajdujący się w alternatorze, który ustala to, jakie ma być napięcie prądu służącego do ładowania akumulatora.
W przypadku aut z systemem, który odpowiada za ładowanie inteligentne, współpracuje z zespołem czujników niezbędnych do prawidłowego działania tej funkcji. Wtedy regulator napięcia bierze pod uwagę też to, w jakim wieku i stanie jest bateria, dostosowując do tego parametry ładowania.
Wymiana akumulatora w aucie z inteligentnym ładowaniem — o czym należy pamiętać?
Jeśli Twoje auto obsługuje inteligentne ładowanie, pamiętaj, że wymiana baterii wymaga zarejestrowania tej czynności przez komputer. Dlaczego to tak istotne? W innym wypadku komputer, który odpowiedzialny jest za ładowanie, będzie cały czas dobierać napięcie ładowania do stanu starego akumulatora. Przez to nowa bateria może się rozładować, gdyż będzie zasilana energią elektryczną o zbyt niskim napięciu.
Do zarejestrowania wymiany baterii może być wymagane specjalne oprogramowanie lub urządzenie. Sprawia to, że użytkownik samochodu nie może wykonać jej samodzielnie. Zamiast tego musi zabrać samochód do mechanika.
Doświadczony redaktor serwisu motoryzacyjnego z pasją do świata samochodów. Znawca nowości i trendów branżowych, łączący wiedzę techniczną z umiejętnością pisarską. W wolnych chwilach miłośnik wyścigów i spotkań motoryzacyjnych.
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.